دسته عمومی

ظروف چینی

چینی

ظروف چینی

ویژگی و انواع ظروف چینی

ظروف چینی یکی از سالم‌ترین ظروف غذاخوری هستند که از نظر ایجاد مشکل برای سلامتی هیچ حرفی پشت سرشان شنیده نمیشود و همانطور که از اسمشان پیداست اولین بار در چین تولید شده اند.

همچنین سابقه تولید ظروف چینی به صورت صنعتی در کشور حدود ۳۵ الی ۴۰ سال است.

خواص ظروف چینی :

این ظروف از بهداشتی ترین ظروف غذا خوری هستند و پوشش لعاب آن تاثیری بر ترکیبات غذایی ندارد.
میزان سبکی ، ضربه‌پذیری ، شوک‌های حرارتی ، شفافیت ، باقی ماندن طرح و نقش بر اثر شست و شوی مداوم ، قابلیت استفاده در مایکروویو و ماشین ظرفشویی و بهداشتی بودن آن از مهمترین ویژگی‌های چینی مرغوب می‌باشد.
همچنین میزان سختی لعاب چینی عامل مهم دیگری در مرغوبیت چینی می‌باشد تا بر اثر برخورد با قاشق و چنگال و سایر فلزات دچار خراشیدگی نشود. از دیگر خصوصیات چینی ها جذب آب ناچیز آن ها است.

انواع چینی:

از لحاظ ظاهری می توانند خیلی به هم شبیه باشند، اما تفاوت آشکاری که بین این سه وجود دارد ،اجزا و مواد تشکیل دهنده هر یک می باشد.
چینی استخوانی:
این نوع چینی همان طور که از اسمش پیداست از استخوان ساخته می شود( به طور معمول از استخوان گاو).در فرآیند تولید، استخوان به صورت خاک استخوان(خاکستر) آسیاب می شود و سپس با فلدسپات (feldspar) ،خاک رس (ball clay) ،سنگ چینی (quartz)و کائولین (kaolin) نوعی خاک رس سفید شفاف ترکیب می شود. کیفیت نهایی محصول ساخته شده بر پایه میزان خاک استخوانی ست که با ترکیبات فوق میکس می گردد.
چینی :
در ظروف چینی امروزی، سیلیس به مواد خام که حاوی خاک ریز (خاکستر) تصفیه شده اند اضافه میشود و در قالب ها فرم می گیرند ودر کوره هایی با دمای معین پخته می شوند. وجود کائولین که خاک رس سفید می باشد باعث می شود چینی پس از لعاب کاری سفید روشن باشد.
چینی فاین:
فرآیند تولید چینی فاین همان فرایند تولید چینی و چینی استخوانی ست فقط در نحوه ی پخت با هم تفاوت دارد.و همچنین در ترکیبات آن خاکستراستخوان موجود نمیباشد.

دیدگاهتان را بنویسید