دسته عمومی

ظروف سفال

سفال

چرا ظروف سفال

چرا باید از ظروف سفال بیشتر استفاده کنیم
در قدیم از ظروف سفالی برای غذا خوردن استفاده می کردند.
اکنون تحقیقات نشان می دهد که غذا خوردن در این ظروف فوایدی نیز دارد. ظروف سفالی نه تنها بسیار جذاب و زیبا هستند بلکه خواص حیرت انگیزی دارند که به سلامتی کمک شایانی می کند. به گفته برخی از کارشناسان حوزه تغذیه و سلامت بهتر است استفاده از ظروف پلاستیکی و فلزی را کاهش دهید و به استفاده از ظروف سفالی روی بیاورید.

مزایای استفاده از ظروف سفالی

در ظروف فلزی مانند آلومینیم، نیکل و کروم، احتمال نشت فلز به مواد غذایی وجود دارد؛ این در حالی است که این خطر در ظروف سفالی که از آب و خاک درست شده است وجود ندارد. همچنین، پخت‌وپز در سفال باعث حفظ بسیاری از مواد مغذی خوراکی ها می شود.

آبی که در ظروف سفالی نگهداری می‌شود ، دارای طعم طبیعی است ، همچنین به حفظ هورمون تستوسترون کمک می کند

 احتمالا هنگام خرید ظروف پلاستیکی با واژه BPA برخورد کرده اید.
بیس فنول A (Bisphenol A یا به اختصار BPA) یک ماده شیمیایی صنعتی است که در پلاستیک های پلی کربناتی و رزین های اپوکسی یافت می شود.
پلاستیک های پلی کربناتی برای تولید ظروف و محفظه های پلاستیکی نگهدارنده مایعات (مانند بطری های آب معدنی)، مواد غذایی و محصولات دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.
رزین های اپوکسی هم برای روکش کردن سطوح داخلی ظرف کنسرو و قسمت بالای بطری ها مورد استفاده قرار می گیرند.
 مطالعات نشان داده است که BPA اثرات مخرب بر سلامت دارد. بعلاوه این اثرات مخرب در نوزادان و کودکان بیشتر است.
این در حالی است که ظروف سفالی این مشکل را ایجاد نمی‌کنند و به اصطلاح BPA-Free هستند. از طرفی، آبی که در ظروف سفالی نگهداری می‌شود، دارای طعم طبیعی است.
 نتایج برخی از مطالعات نشان می دهد که آب ذخیره‌شده در ظروف پلاستیکی باعث کاهش سطح هورمون تستوسترون در بدن می‌شود ، درحالی‌که آب نگهداری شده در ظروف سفالی به حفظ هورمون تستوسترون کمک می کند و درنتیجه باعث بهبود روند سوخت‌وساز بدن می‌شود.
 سفال قلیایی است و سطح pH آب را حفظ می‌کند. درواقع، وقتی غذاهای اسیدی در ظروف سفالی پخته می‌شود، طبیعت قلیایی ظروف سفالی کمی طبیعت اسیدی را خنثی می‌کند. به‌این‌ترتیب، باعث حفظ سلامت بدن و دستگاه گوارش می‌شود.
ظرف سفالی طبیعی و غیر سمی است و بخار را در خود نگه می دارد. همچنین مواد مغذی محلول در آب را نیز در خود حفظ می کند و در آخر این نکته که ظرف سفالی گرما را در خود حفظ می‌کند و سازگار با محیط‌ زیست است.

دیدگاهتان را بنویسید